Information Technology
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents)

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents) Empty Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents)

Δημοσίευση από VBdev-mad Πεμ Νοε 29, 2007 12:31 am

Δεν γνωρίζω πόσοι απο εσάς έχετε ακούσει για τις πατέντες λογισμικού,αλλά όσοι δεν έχετε θα έπρεπε! Είναι ένα θέμα μείζονος σημασίας στους κόλπους της πληροφορικής και της βιομηχανίας λογισμικού! Αλλά για αυτό το λόγο άνοιξα αυτό το topic. Πρώτα απο όλα, τι είναι μια πατέντα? Μια πατέντα πρόκειται στην ουσία για μια ανακάλυψη και υλοποίηση μιας ιδέας από οποιδήποτε απο εμάς. Ο καθένας ο οποίος έχει ανακαλύψει κάτι ή έχει κατασκευάσει οτιδήποτε, μπορεί να στείλει την ευφεύρεση του στο γραφείο ευρεσιτεχνίας και άν αναγνωριστεί τότε κατωχυρώνεται η πατέντα στον εφευρέτη με όριο τα 20 χρόνια. Σε αυτά τα 20 χρόνια δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ το δικαίωμα να δημιουργήσει κάτι ανάλογο χωρίς την έγκριση του αρχικού εφευρέτη. Μετά το πέρας των 20 χρόνων κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Ίσως μέχρι στιγμής δεν διακρίνετε κάτι κακό. Σας φαίνεται μάλιστα και απολύτως φυσιολογικό! Για φανταστείτε κάτι τέτοιο όμως να εφαρμοστεί και στο λογισμικό! Πάλι δεν βλέπετε κάποια διαφορά...είμαι σίγουρος, διότι και εγώ όταν το άκουσα τη πρώτη φορά δεν κατάλαβα κάτι. Όμως για σκεφτείτε, έστω ότι μια εταιρία κατασκευάζει έναν αλγόριθμο τον οποίο ή παρόμοιο, χρησιμοποιούν και άλλα π.χ 100 λογισμικά σε όλο τον κόσμο. Το αποτέλεσμα αυτού? Μόνο ένας θα δικαιούται να συμπεριλάβει τον αλγόριθμο αυτό στο λογισμικό του. Και ποιός θα είναι αυτός? Αυτός που θα προλάβει. Και ποιος θα προλάβει? Αυτός που θα το σκεφτεί πρώτος! Μπορεί εσείς να σκεφήκατε τον ίδιο αλγόριθμο μετά απο 20', αλλά επειδή αυτός πρόλαβε και τον κατωχύρωσε πρώτος έχει για 20 χρόνια το δικαίωμα να τον χρησιμοποιεί μόνο αυτός! Εκτός και αν ......πληρώσετε σε αυτόν ΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ζητήσει, και στο ποσόν δεν υπάρχει κανένας νομικός περιορισμός. Η καλύτερα σκεφτείτε ότι θέλετε να φτιάξετε ένα πρόγραμμα. Για να το πουλήσετε αυτό θα πρέπει να είστε σίγουροι ότι δεν έχετε κανένα αλγόριθμο ή τμήμα κώδικα το οποίο ΤΥΧΑΙΝΕΙ να έχει ανακαλύψει κάποιος άλλος και έχει κατωχυρώσει ώς πατέντα. Αλλιώς παραβαίνετε νόμους.....και δεν συμμαζεύεται! Τώρα καταλλάβατε τί είναι μια πατέντα λογισμικού?Δηλαδή όποτε θα γράφετε ένα πρόγραμμα θα πρέπει να έχετε υπ' όψην σας όλες τις πατέντες λογισμικού που έχουν κατοχυρωθεί έτσι ώστε να μην τις παραβιάσετε. Παράλογο? Όντως, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει περάσει ακόμα κάτι τέτοιο στην Ευρώπη, καθ' ότι έχει γίνει μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να υπάρχουν οι πατέντες λογισμικού ή όχι. Μια μεγάλη μερίδα προγραμματιστών έχουν αντιταχθέι στις πατέντες λογισμικού προβάλλοντας μια σειρά από επιχειρήματα. Παρ' όλα αυτά στα θετικά εντάσσεται το γεγονός ότι κάποιος ο οποίος έχει ανακαλύψει έναν αλγόριθμο μπορεί να προστατευτεί, διότι με αυτό τον τρόπο δεν θα μπορέσει κανένας να του κλέψει τη ιδέα του.Περιμένω να κάνουμε μια καλή συζήτηση γύρω από΄αυτό το θέμα, και με τα θετικά του και με τα αρνητικά, διότι είναι φλέγων θέμα το οποίο θα αλλάξει τα δεδομένα σε όλη την Ευρώπη.

Περισσότερα μπορείτε να βρείτε στα παρακάτω Links:

http://epatents.hellug.gr/pages/short_introduction
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_patent
http://www.nosoftwarepatents.com/gr/m/intro/index.html
http://www.paulgraham.com/softwarepatents.html
VBdev-mad
VBdev-mad
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ηλικία : 35
Registration date : 05/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Αφηρημένος
Αγαπημένος αριθμός:
Aγαπημένη φράση: OK!

http://eos.uom.gr/~it0787

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents) Empty Απ: Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents)

Δημοσίευση από krystalia Πεμ Νοε 29, 2007 1:28 am

:@: Πολύ χρήσιμο το topic VBdev-mad! Όσο αναφορά τις πατέντες λογισμικού νομίζω είναι παράλογο να υπάρχουν όροι για αυτές! Άλλο τα προϊόντα άλλο το λογισμικό! Μπορεί σε ένα λογισμικό που θα δημιουργήσω εν αγνοία μου να συμπεριλάβω κάποιους τέτοιους αλγορίθμους! Πόσα χρήματα θα πρέπει να πληρώσω για να τους συμπεριλάβω στο λογισμικό μου που θα θέλω ίσως να διανείμω σε ένα εύρος χρηστών? Προάγεται η γνώση και η ανάπτυξη με τις πατέντες? Μήπως αν δεν υπήρχαν οι πατέντες λογισμικού να είχαμε μία ποιο ταχεία βελτίωση των λογισμικών??
krystalia
krystalia
Έμπειρος
Έμπειρος

Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 35
Registration date : 10/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Περίεργος
Αγαπημένος αριθμός: 12
Aγαπημένη φράση: Εσείς είστε εδώ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents) Empty Απ: Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents)

Δημοσίευση από VBdev-mad Σαβ Δεκ 01, 2007 1:02 am

krystalia έγραψε::@: Πολύ χρήσιμο το topic VBdev-mad! Όσο αναφορά τις πατέντες λογισμικού νομίζω είναι παράλογο να υπάρχουν όροι για αυτές! Άλλο τα προϊόντα άλλο το λογισμικό! Μπορεί σε ένα λογισμικό που θα δημιουργήσω εν αγνοία μου να συμπεριλάβω κάποιους τέτοιους αλγορίθμους! Πόσα χρήματα θα πρέπει να πληρώσω για να τους συμπεριλάβω στο λογισμικό μου που θα θέλω ίσως να διανείμω σε ένα εύρος χρηστών? Προάγεται η γνώση και η ανάπτυξη με τις πατέντες? Μήπως αν δεν υπήρχαν οι πατέντες λογισμικού να είχαμε μία ποιο ταχεία βελτίωση των λογισμικών??

Βασικά, το θέμα είναι ότι κάποιος μπορεί να κατωχυρώσει γενικότητες. Π.χ , πιστεύω να γνωρίζεις το γνωστό "καλάθι" στα διάφορα e-shops. Ε, λοιπόν, μπορεί κάποιος αν θέλει να κατωχυρώσει τη ιδέα αυτή. Δεν μιλάω για ένα συγκεκριμένο τρόπο υλοποίησης, ή αλγόριθμο, αλλά γενικά για την έννοια και τη χρησιμότητα του "καλαθιού". Οπότε, αν εσύ φτιάξεις μια ιστοσελίδα, ένα e-shop για παράδειγμα, και έχει κατωχυρωθέι το "καλάθι" ώς πατέντα, τότε είσαι υποχρεωμένη να πάς σε αυτόν που το κατωχύρωσε και να του ζητήσεις της άδεια......με το αζημίωτο φυσικά! Προσοχή! Δεν μιλάω για μια συγκεκριμένη διαδικασία υλοποίησης, π.χ ένα συγκεκριμένο αλγόριθμο που ο άλλος μπορεί να δούλευε 5-6 χρόνια επάνω σε αυτόν και ενδεχομένως θέλει να προστατευτέι από κλοπές, αλλά για μία γενικότητα! Δεν πας να το κάνεις με όποιο τρόπο θες.....με όποιο αλγόριθμο θες.....ως ΙΔΕΑ είναι κατοχυρωμένο!!Και τότε, τί κάνουμε???? Question
VBdev-mad
VBdev-mad
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ηλικία : 35
Registration date : 05/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Αφηρημένος
Αγαπημένος αριθμός:
Aγαπημένη φράση: OK!

http://eos.uom.gr/~it0787

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents) Empty Απ: Πατέντες Λογισμικού - (Software Patents)

Δημοσίευση από Xaxanoulis Δευ Δεκ 24, 2007 5:16 pm

Μετακινήθηκε στην σωστή ενότητα ~ Χaxanoulis
Xaxanoulis
Xaxanoulis
Φανατικός του Φόρουμ
Φανατικός του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 556
Ηλικία : 35
Location : In a galaxy far far away..! - Θεσσαλονίκη
Humor : Ψάχνω να το βρω!
Registration date : 10/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Κοινωνικός
Αγαπημένος αριθμός: <Δώσε αριθμό>
Aγαπημένη φράση: Θεικό!

http://george1989gr.home.services.spaces.live.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης