Information Technology
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών... Empty Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών...

Δημοσίευση από Peace Κυρ Φεβ 03, 2008 3:53 pm

Όπως λέει και ο τίτλος θα ακολουθήσουν λίγα λόγια για τη σειρά Prison Break για να ενημερωθούν όσοι δεν την έχουν παρακολουθήσει...

Ο Lincoln Burrows κατηγορείται για την δολοφονία του Terrence Steadman, αδερφού της Αντιπροέδρου των Η.Π.Α.Τα στοιχεία εναντίον του είναι αδιαμφισβήτητα,κι έτσι καταδικάζεται σε θάνατο και στέλνεται στις Κρατικές Φυλακές Fox River.Ο αδερφόςτου Lincoln,Michael Scofield,είναι πεπεισμένος ότι ο αδερφός του είναι αθώος και θέτει σε εφαρμογή ένα σχέδιο απόδρασης. Διαπράττει μία ληστεία σε τράπεζα,για να καταδικαστεί και να εγκλειστεί στην ίδια φυλακή με τον αδερφό του, έχοντας χαράξει σε όλο του το σώμα με τη μορφή τατουάζ τα αρχικά σχέδια της φυλακής και άλλα στοιχεία που θα τον βοηθήσουν να πραγματοποιήσει την απόδραση. Ταυτόχρονα,η δικηγόρος Veronica Donovan, πρώην κοπέλα του Lincoln, προσπαθεί να ανακαλύψει την αλήθεια και να αποτρέψει την εκτέλεση της ποινής.

Η ιστορία συνεχίζεται 8 ώρες μετά από την απόδραση εστιάζοντας στα γεγονότα και τις καταστάσεις της απόδρασης. Από τη σειρά λείπει η Veronica Donovan,η οποία σκοτώνεται στην προσπάθειά της να μάθει την αλήθεια για τον αδελφό της αντιπροέδρου. Εμφανίζονται νέοι χαρακτήρες όπως ο Alexander Mahone, πράκτορας του FBI που καταδιώκει τους φυγάδες. Ο δεύτερος κύκλος βασίζεται στη ζωή των φυγάδων μετά την απόδραση.Εν τω μεταξύ, η πλοκή συνωμοσίας αναπτύσσεται με την «Εταιρία» να προσπαθεί να εντοπίσει τον Λίνκολν και να τον αποτρέψει από το να μάθει την αλήθεια.

Με το τέλος του δεύτερου κύκλου, ο Michael Scofield βρίσκεται φυλακισμένος σε μια φυλακή στον Παναμά,τη Sona. Συγκρατούμενοί του είναι και άλλοι χαρακτήρες της σειράς όπως ο Brad Bellick.Στον τρίτο κύκλο της σειράς παρακολουθούμε τις προσπάθειες του πρωταγωνιστή να αποδράσει από τη Sona,μαζί με έναν καινούργιο χαρακτήρα,τον James Whistler,ο οποίος φαίνεται να είναι ένα πρόσωπο που έχει μεγάλη σημασία για την "Εταιρία".Στον κύκλο αυτό έχουμε πολλούς νέους χαρακτήρες όπως ο Lechero ο οποίος κινεί τα νήματα μέσα στη φυλακή.

Ελπίζω να σας κατατόπισα και να ξεκινήσετε κι άλλοι να βλεπετε τη συγκεκριμένη σειρά...
Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Peace στις Τρι Μάης 27, 2008 6:26 pm, 1 φορά
Peace
Peace
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ηλικία : 35
Location : in Wonderland !!!
Humor : Ηαve I???
Registration date : 05/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Χαρούμενος
Αγαπημένος αριθμός: *13*
Aγαπημένη φράση: Είναι ελεεινός/ή ο/η τυπάς/ισσα....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών... Empty Απ: Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών...

Δημοσίευση από Peace Κυρ Φεβ 03, 2008 4:06 pm

Η υπόθεση από το Lost ακολουθεί....

Το αεροπλάνο που εκτελούσε την πτήση 815 της αεροπορικής εταιρίας Oceanic από Σίδνευ για Λος Άντζελες βγαίνει από την πορεία του και συντρίβεται σε ένα νησί στον Ειρηνικό Ωκεανό.Λίγο πριν τη συντριβή κι ενόσω ακόμα βρισκόταν στον αέρα,το αεροσκάφος κόβεται στα δύο. Αρχικά γνωρίζουμε ότι μόνο από το μπροστινό τμήμα του αεροπλάνου υπήρξαν επιζώντες αλλά στην συνέχεια αποκαλύπτεται ότι υπάρχουν και άλλοι επιζώντες από το πίσω (ουραίο) τμήμα του αεροπλάνου.Με την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα σωθούν, προσπαθούν να επιβιώσουν παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν,τις μεταξύ τους διαφορές καθώς και τα πολλά ανεξήγητα μυστήρια του νησιού. Η σειρά παρακολουθεί τις ζωές των 48 αυτών ανθρώπων πάνω στο νησί, ενώ παράλληλα σε κάθε επεισόδιο κάνει αναδρομή στο παρελθόν ενός από τους κεντρικούς ήρωες. Και όσο περνούν τα επεισόδια, τα μυστηριώδη γεγονότα που συμβαίνουν πάνω στο νησί πολλαπλασιάζονται...

Επίσης μία πολύ καλή σειρά για να παρακολουθήσετε στην ΤV...
Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Peace στις Τρι Μάης 27, 2008 6:27 pm, 1 φορά
Peace
Peace
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ηλικία : 35
Location : in Wonderland !!!
Humor : Ηαve I???
Registration date : 05/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Χαρούμενος
Αγαπημένος αριθμός: *13*
Aγαπημένη φράση: Είναι ελεεινός/ή ο/η τυπάς/ισσα....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών... Empty Απ: Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών...

Δημοσίευση από Peace Κυρ Φεβ 03, 2008 4:28 pm

Nα και η υπόθεση από μία ακόμη σειρά που είναι σαφώς πιο παλιά...

Χ-Files:Ήρωες της σειράς είναι ο Ειδικός Πράκτορας του FBI Fox Mulder, απόφοιτος της Οξφόρδης, παθιασμένος με το παραφυσικό και ο οποίος πιστεύει σε θεωρίες συνομωσίας, και η πιο ορθολογική συνάδελφος του Dana Scully, με στιβαρή επιστημονική κατάρτιση και σκεπτικισμό ως προς τα παραφυσικά φαινόμενα. Το 1993 ανατέθηκε στην τελευταία να επιβλέψει την έρευνα από τον Πράκτορα Μόλντερ ορισμένων ανεξιχνίαστων υποθέσεων του Γραφείου, των Φακέλων-Χ, και να παράσχει το απαιτούμενο επιστημονικό υπόβαθρο στη μελέτη τους. Κάθε επεισόδιο της σειράς αφορά την έρευνα ενός Φακέλου-Χ από τους δύο Πράκτορες και τις,συχνά αντικρουόμενες, απόψεις του καθενός επάνω στην εκάστοτε υπόθεση.Η Σκάλι προκρίνει σχεδόν πάντα επιστημονικά βάσιμες εξηγήσεις ενώ ο Μόλντερ, παθιασμένος και λειτουργώντας συχνά με λογικά άλματα, δε διστάζει να καταφύγει εύκολα σε αλλόκοτες θεωρίες. Αυτή η συμπεριφορά του εν μέρει εξηγείται από την ακράδαντη πεποίθηση του ότι η μικρή του αδελφή απήχθη από εξωγήινους μπροστά στα μάτια του όταν ο ίδιος ήταν ακόμα παιδί. Η θεματολογία των υποθέσεων αυτών κυμαίνεται από ιστορίες με βρικόλακες και φαντάσματα ως αποτυχημένα πειράματα και τέρατα της φύσης.

Λέω ίσως να ξεκινήσω κάποια στιγμή να τη δω,γιατί όταν την έβλεπα παλιά,τη μισή σειρά δεν την παρακολουθούσα επειδή φοβόμουν....Προθυμοποιείται μήπως κανείς να τη δούμε παρέα???Γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν δεν εξακολουθεί να σε φοβίζει κάτι...
Peace
Peace
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ηλικία : 35
Location : in Wonderland !!!
Humor : Ηαve I???
Registration date : 05/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Χαρούμενος
Αγαπημένος αριθμός: *13*
Aγαπημένη φράση: Είναι ελεεινός/ή ο/η τυπάς/ισσα....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών... Empty Απ: Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών...

Δημοσίευση από Prytanis Κυρ Φεβ 03, 2008 6:11 pm

το xfiles το έβλεπε φανατικά ο αδερφός μου κι εγώ διάβαζα τα κομιξ που έπαιρνε και φοβόμουν Laughing

τώρα λέει θα γυρίσουν κι άλλη ταινία!
Prytanis
Prytanis
Φανατικός του Φόρουμ
Φανατικός του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 557
Ηλικία : 35
Location : Στο γραφείο μου
Humor : Σαρωτικό
Registration date : 04/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Ονειροπόλος
Αγαπημένος αριθμός: <Δώσε αριθμό>
Aγαπημένη φράση:

http://www.uom.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών... Empty Απ: Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών...

Δημοσίευση από Glyko Κυρ Φεβ 03, 2008 9:58 pm

Δεν νομίζω πως θα μπορέσω να δω ποτέ Xfiles..Έβλεπε η αδερφή μου φανατικά και κάτι σκηνές που θυμάμαι μου έχουν αφήσει τραύματα...klaps
Glyko
Glyko
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 252
Ηλικία : 35
Location : Στον κόσμο μου
Registration date : 07/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Αφηρημένος
Αγαπημένος αριθμός: 8
Aγαπημένη φράση: Δεν είμαι πια παλικαράκι όπως ήμουν στα 80..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών... Empty Απ: Λίγα λόγια για τις πλοκές των σειρών...

Δημοσίευση από Peace Δευ Φεβ 04, 2008 12:32 am

Mμμ ναι κι εμένα...γι'αυτό θα ήθελα να τα δω παρέα με κάποιoν άλλο μπας και το ξεπεράσω....Ακόμη είναι καρφωμένο στο μυαλό μου ένα επeισόδιο με κάτι πράσινα μαμούνια που τους έτρωγαν αλλά φοβόντουσαν το φως κι αυτοί είχαν ξεμείνει από λάμπες...γκρρρ ανατρίχιασα... alien
Peace
Peace
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 264
Ηλικία : 35
Location : in Wonderland !!!
Humor : Ηαve I???
Registration date : 05/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Χαρούμενος
Αγαπημένος αριθμός: *13*
Aγαπημένη φράση: Είναι ελεεινός/ή ο/η τυπάς/ισσα....

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης