Information Technology
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom Empty SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

Δημοσίευση από Δημήτρης Κυρ Δεκ 30, 2007 6:38 pm

Θα ήθελα εσείς οι Linuxάδες να με διαφωτήσετε γράφοντάς μου τον ακριβή τρόπο τον οποίο θα πρέπει να ακολουθήσω για να ανεβάσω μία ιστοσελίδα στο Server "macedonia".
Για να δω θα με διαφωτήσετε σύντομα???
Thanks.
mplastri mplastri mplastri
Δημήτρης
Δημήτρης
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ηλικία : 35
Location : Άνω Τούμπα - Θεσσαλονίκη
Registration date : 31/10/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Εγωιστής
Αγαπημένος αριθμός: 22
Aγαπημένη φράση:

http://macedonia.uom.gr/~it07161

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom Empty Απ: SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

Δημοσίευση από krystalia Κυρ Δεκ 30, 2007 8:25 pm

Πάς στην παρακάτω ιστοσελίδα:
https://lydia.uom.gr/uomfiles/


συνδέεσαι με το it σου και δημιουργείς ένα φάκελο
public_html μέσα σε αυτόν τον φάκελο ανεβάζεις όλα αυτά που δημιούργησες για να
λειτουργήσεις την ιστοσελίδα! Για να ανεβάσεις τα αρχεία που θέλεις μπαίνεις μέσα στο φάκελο public_html και κάνεις κλικ στο κουμπί που λέει μεταφόρτωση από εκεί και πέρα είναι ευκολο να ανεβάσεις αυτά που θέλεις! Όταν τελειώσεις πάς και κάνεις κλικ στο root(είναι εκεί που λέει διαδρομή καταλόγων!) Εκεί επιλέγεις το check box του φακέλου public_html και πας να κάνεις ορισμό δικαιωμάτων (κάνεις κλικ πάνω στο ομώνυμο κουμπί). Εκεί επιλέγεις όλα τα check box εκτός από την εγγραφή οπου δικαίωμα θα έχει μόνο ο ιδιοκτήτης! Δηλαδή θα αφήσεις κενα τα check box της εγγραφής από group και υπόλοιπους! Όταν τα επιλέξεις πατάς το κουμπί που λέει ορισμός δικαιωμάτων και στη συνέχεια ένα τικ που έχει δίπλα από το βελάκι για να πάς πίσω! Όταν τα κάνεις αυτά πατάς το βελάκι για να επιστέψεις στον κατάλογο root! Μετά από τον ορισμό των δικαιωμάτων ο φάκελος public_html πρέπει να γράφει εκεί που λέει Δικαιώματα Χρήσης:
rwxr-xr-x. Κάνε αποσύνδεση και μπες μετά στην ιστοσελίδα σου: http://eos.uom.gr/~it(και τον αριθμό μητρώου σου)! Αν δεν σου εμφανίσει την ιστοσελίδα σου θα σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις μία επιπλέον ρύθμιση μέσα από τα linux για να μπορέσει να στην εμφανίσει! Καλή επιτυχία!
Razz


Υ.Γ.: Ίσως να μπορέσει να σε διαφωτίσει μετά από αυτές τις ενέργειες τι άλλο πρέπει να κάνεις καλύτερα από μένα ο VBdev-mad
krystalia
krystalia
Έμπειρος
Έμπειρος

Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 35
Registration date : 10/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Περίεργος
Αγαπημένος αριθμός: 12
Aγαπημένη φράση: Εσείς είστε εδώ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom Empty Απ: SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

Δημοσίευση από Δημήτρης Κυρ Δεκ 30, 2007 10:46 pm

Κρυσταλία σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικότατες πληροφορίες σου, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να δω την ιστοσελίδα μετά.

bravo

Ας ελπίσω να με βοηθήσει ο VBdev-mad

Παρένθεση : τα πράσινα γράμματα είναι καλύτερα !!!
Δημήτρης
Δημήτρης
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ηλικία : 35
Location : Άνω Τούμπα - Θεσσαλονίκη
Registration date : 31/10/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Εγωιστής
Αγαπημένος αριθμός: 22
Aγαπημένη φράση:

http://macedonia.uom.gr/~it07161

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom Empty Απ: SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

Δημοσίευση από krystalia Δευ Δεκ 31, 2007 12:45 am

Νομίζω ότι το μόνο που θέλει τώρα είναι μία εντολή από τα linux να γράψεις στο τερματικό(εγώ έτσι το είχα κάνει) αλλά αν γίνεται και αλλιώς δεν γνωρίζω!

Παρένθεση: Εγώ σας είπα ότι το πράσινο ξεκουράζει τα μάτια!
SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom 380128
krystalia
krystalia
Έμπειρος
Έμπειρος

Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 35
Registration date : 10/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Περίεργος
Αγαπημένος αριθμός: 12
Aγαπημένη φράση: Εσείς είστε εδώ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom Empty Απ: SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

Δημοσίευση από VBdev-mad Πεμ Ιαν 03, 2008 5:31 pm

Για να μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στη σελίδα σου και να είναι ορατή στους άλλους θα πρέπει εκτός από τον ορισμό των δικαιωμάτων των φακέλων να ορίσεις τα δικαιώματα και για όλο το προσωπικό σου χώρο. Από τα Linux αυτό γίνεται με την εντολή chmod 711 . ( Στη προηγούμενη εντολή συμπεριλαμβάνεται και η τελεία). Αλλά όπως είπα ισχύει μέσω Linux. Επίσης θα πρέπει να έχεις μία σελίδα με το όνομα index.html μέσα στο φάκελο public_html η οποία θα είναι η αρχική σελίδα. Αν δεν την έχεις αυτή δεν θα δουλέψει. Απλώς μετονομάζεις την αρχική-κεντρική σελίδα σε index.html.
VBdev-mad
VBdev-mad
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ηλικία : 35
Registration date : 05/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Αφηρημένος
Αγαπημένος αριθμός:
Aγαπημένη φράση: OK!

http://eos.uom.gr/~it0787

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom Empty Απ: SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

Δημοσίευση από Δημήτρης Πεμ Ιαν 03, 2008 5:46 pm

Αν σου δώσω τον κωδικό μου μπορείς να την πληκτρολογήσεις αυτή την εντολή , ή θα χρειάζεται κάθε φορά που θα θέλω να ανανεώσω τη σελίδα να την πληκτρολογώ.

Όσον αφορά αυτά με τους φακέλους και τα δικαιώματα, τα έχω κάνει όλα. Ρώτησα και την Κrystalia και μου είπε αυτό με την εντολή των Linux, κάτι που δεν έχω.

Αν μπορείς να το κάνεις στείλε μου ένα mail.
Thanks.
Δημήτρης
Δημήτρης
Σχετικά Νέος
Σχετικά Νέος

Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ηλικία : 35
Location : Άνω Τούμπα - Θεσσαλονίκη
Registration date : 31/10/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Εγωιστής
Αγαπημένος αριθμός: 22
Aγαπημένη φράση:

http://macedonia.uom.gr/~it07161

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom Empty Απ: SOS - Ανέβασμα Ιστοσελίδας στο Server του Uom

Δημοσίευση από krystalia Πεμ Ιαν 03, 2008 11:43 pm

Όχι δεν χρειάζεται να ξανά πληκτρολογήσεις την εντολή αυτή
μετά αν θέλεις να διαφοροποιήσεις την σελίδα σου απλά ανεβάζεις διαφορετικά
αρχεία στο φάκελο public_html και τους δίνεις πάλι τα δικαιώματα!
Wink
krystalia
krystalia
Έμπειρος
Έμπειρος

Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 35
Registration date : 10/11/2007

Ο χαρακτήρας μου!
Επίθετο που με χαρακτηρίζει: Περίεργος
Αγαπημένος αριθμός: 12
Aγαπημένη φράση: Εσείς είστε εδώ??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης